Aquafobia lub strach przed wodą

Istnieje kilka fobii związanych z wodą. Jedną z nich jest aquafobia, czyli intensywny lęk przed wodą.

U osób cierpiących na aquafobię sama myśl o wodzie może wywołać uczucie paniki, strachu i niepokoju. Objawy mogą obejmować pocenie się, drżenie, nudności i unikanie czynności związanych z wodą.

Jakie są powody lęku przed wodą

Traumatyczne doświadczenia

Strach przed wodą lub aquafobia może powstać w wyniku traumatycznego doświadczenia. Na przykład, jeśli się topiłeś lub byłeś świadkiem traumatycznego wydarzenia z udziałem wody.

Czynniki genetyczne

Strach przed wodą może być dziedziczny. Dzieci często wyczuwają uczucia swoich rodziców i dlatego są bardziej podatne na daną fobię, jeśli członek ich rodziny zmaga się z tym lękiem.

Strach przed nieznanym

Strach przed wodą jest ściśle powiązany ze strachem przed nieznanym środowiskiem lub sytuacjami, na które nie mamy wpływu. Są dla nas niewygodne i mogą powodować niepokój.

Czynniki psychologiczne

U osób cierpiących na aquafobię sama myśl o wodzie może wywołać uczucie paniki, strachu i niepokoju. Objawy mogą obejmować pocenie się, drżenie, nudności i unikanie czynności związanych z wodą.

Dlaczego warto pokonać lęk przed wodą?

Woda jest wrodzoną częścią naszego życia, umożliwia nam przeżycie, lecz także szeroką skalę aktywności.

Pływanie to jeden z najbardziej złożonych sportów, który przynosi organizmowi wiele korzyści.

Należy pamiętać, że pokonanie lęku przed wodą może być długim procesem, który wymaga cierpliwości i wytrwałości. Jeśli jednak regularnie pracujesz nad swoją fobią, możesz stopniowo przezwyciężyć swój strach i zacząć korzystać z wszystkich dobrodziejstw jakie woda przynosi.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej

Jak pokonać lęk przed wodą?

1. Zacznij powoli, ale zdecydowanie

Najlepszym sposobem na walkę ze strachem przed wodą jest znalezienie bezpiecznego i wspierającego środowiska, w którym stopniowo pozbędziesz się strachu przed wodą. Może to być ciepły basen, wanna z hydromasażem lub piękne jezioro.

2. Poproś o pomoc

Opowiedzenie komuś o swoim strachu to kolejny wielki krok w kierunku jego stopniowego przezwyciężenia. Nie tylko poczujesz, że nie jesteś w tym osamotniony, lecz także możesz zyskać nowe spojrzenie na tę sprawę.

3. Wypróbuj technik relaksacyjnych

Techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie i pozytywne myślenie, mogą pomóc zmniejszyć niepokój. Jeśli twój strach jest silny, najlepiej zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego psychologa.

Kilka przydatnych rad

Przygotowujemy artykuły, i wywiady, które pomogą Ci przezwyciężyć strach.

Wysokości

Odmawiasz wejścia drabinę, na wyższe piętra w wysokim budynku lub boisz się przejść przez most?

Pokonaj

Zwierzęta

Może przybierać różne formy i może przekształcić się w intensywną fobię.

Pokonaj

Inwestowanie

Strach przed inwestowaniem jest jak strach przed ciemnością. Boimy się przede wszystkim wytworów naszej wyobraźni.

Pokonaj

Dodatkowe źródła informacji na temat przezwyciężania strachu