Słownik pojęć
Benchmark
Benchmark wskazuje punkt odniesienia, względem którego można zmierzyć wyniki danego papieru wartościowego, funduszu inwestycyjnego lub zarządzającego inwestycjami. Na przykład w obszarze akcji jako punkt odniesienia często stosuje się zmiany rynkowe określone przez określony indeks. Fundusz inwestycyjny inwestujący w duże amerykańskie spółki prawdopodobnie wybierze indeks S&P 500 jako benchmark i będzie aktywnie starał się prześcignąć jego rozwój. Na dłuższą metę większość zarządzających portfelami nie osiąga takich wyników jak rynek (benchmark). I odwrotnie, fundusze typu ETF (ang. Exchange Traded Funds) w większości przypadków pasywnie monitorują rozwój rynku za pomocą indeksu i generują zwroty na jego poziomie.
Bid
Inaczej cena sprzedaży, cena oferowana, kwota, którą potencjalny nabywca jest w stanie zapłacić sprzedającemu, to aktualna najwyższa dostępna cena, po której kupujący zdecydowany jest nabyć towary, akcje, instrumenty finansowe. Pojęciem powiązanym z bid jest ask.
Bitcoin
Bitcoin to najstarsza i najbardziej rozpowszechniona kryptowaluta na świecie. Jego ilość jest ograniczona do 21 mln BTC, które są stopniowo wprowadzane do obiegu podczas tzw. wydobycia, co czyni go potencjalnym magazynem wartości. Ostatni bitcoin zostanie wydobyty około 2140 roku, ale w obiegu jest już ponad 19 milionów.
Blockchain
Blockchain to łańcuch rekordów (bloków) dotyczących wszystkich wykonanych transakcji, które miały miejsce w sieci kryptowalut. Gwarantuje to, że nikt nie wydaje swoich monet dwa razy ani nie tworzy nowych, które do niego nie należą.
Blue chip
To określenie stosuje się w przypadku dużych spółek giełdowych, firm o dobrej reputacji, cieszących się zaufaniem inwestorów. Ich kapitalizacja rynkowa często sięga setek miliardów dolarów i zazwyczaj należą one do wiodących firm w swojej branży. W większości przypadków są to firmy zdrowe finansowo, z regularnymi zyskami i długoterminową dywidendą. Z tych powodów są to ulubione firmy inwestorów. Należą do nich Coca-Cola, Disney i McDonald's.
Broker
Brokerzy pośredniczą w dostępie do rynku kapitałowego dla swoich klientów, kupując i sprzedając papiery wartościowe w ich imieniu. Jeśli inwestujesz na Portu, nie potrzebujesz już żadnych dodatkowych rejestracji u zewnętrznych brokerów - wszystko odbywa się pod auspicjami Wood and Company, naszej spółki macierzystej i największego domu maklerskiego na Praskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.