Słownik pojęć
Kapitalizacja giełdowa
Kapitalizacja giełdowa to oznaczenie całkowitej wartości rynkowej wszystkich wyemitowanych akcji danej spółki. Wartość można uzyskać po prostu mnożąc aktualną cenę rynkową jednej akcji przez liczbę wyemitowanych akcji. Jeśli więc firma wyemitowała 10 milionów akcji, a jedna akcja kosztuje 500 dolarów, kapitalizacja giełdowa firmy wynosi 5 miliardów dolarów.
KIID
KIID (Key Investor Information Document) to dokument zawierający najważniejsze informacje o funduszu. Dzięki dokumentowi zawierającemu kluczowe informacje dla inwestorów inwestor może porównywać ze sobą poszczególne fundusze. Typowymi elementami tego dokumentu są cele inwestycyjne, profil ryzyka i zwrotu, opłaty za fundusze i historyczna rentowność.
Klasa instrumentów
Grupa instrumentów o podobnych cechach, których kształtowanie się cen jest podobne w danych warunkach rynkowych. Klasy instrumentów obejmują akcje, obligacje, towary, gotówkę lub nieruchomości.
Kryptowaluty
Waluta, która istnieje tylko w formie cyfrowej, bardzo przejrzysta, ponieważ każda operacja z nią związana jest rejestrowana w bazie danych Blockchain. Różni się od tradycyjnego pieniądza głównie tym, że nie jest kontrolowany przez żaden organ centralny, a wszystkie transakcje nim wykonywane są anonimowe. Pierwszą i nadal najpopularniejszą kryptowalutą jest Bitcoin.
Krzywa dochodowości
Krzywa dochodowości pokazuje zależność między wysokością oprocentowania a terminem zapadalności papierów wartościowych. Zwykły kształt krzywych dochodowości obligacji rośnie – obligacje o dłuższych terminach zapadalności przynoszą wyższe rentowności, głównie ze względu na wyższe ryzyko z nimi związane. Odwrotny kształt (obligacje krótkoterminowe przynoszą wyższe zyski niż długoterminowe) może być sygnałem, że rynki spodziewają się recesji w najbliższej przyszłości.
Kurs walutowy
Cena jednej waluty wyrażona w jednostkach innej waluty. Zwykle podaje się go jako stosunek waluty krajowej do waluty obcej.
Kwantyle
Wartości cechy badanej zbiorowości, które dzielą uporządkowaną zbiorowość statystyczną na określone, równe części pod względem liczby jednostek statystycznych.