Słownik pojęć
Realna stopa zwrotu
Stopa zwrotu z uwzględnieniem wpływu inflacji. Jest obliczana jako stosunek stopy nominalnej do inflacji. Jeśli inwestycja przyniosła 8%, a inflacja wynosiła 2%, realny zwrot wynosi 5,88% (1,08/1,02). Przy niskiej inflacji realną stopę zwrotu można również obliczyć jako różnicę między stopą nominalną a inflacją.
Rebalancing
Przez pojęcie rebalancing rozumiemy przywrócenie pierwotnej dystrybucji aktywów w portfelu. Z biegiem czasu reprezentacja poszczególnych instrumentów w portfelu zmienia się i tym samym odbiega od pierwotnej alokacji. Rebalancing polega na kupnie tych instrumentów, które mają niższy procent w portfelu niż pierwotnie ustalono, lub odwrotnie, sprzedaży tych, które mają większy udział niż powinny.
Recesja
To zjawisko makroekonomiczne polegające na poważnym spowolnienieniu gospodarczym na danym obszarze. Uznaną definicją recesji jest spadek PKB przez co najmniej dwa kolejne kwartały, ale metodologia różni się w zależności od kraju.
Reinwestycja
Sytuacja, w której inwestor wykorzystuje zwroty z dotychczasowej inwestycji w postaci dywidend, kuponów, odsetek i kupuje za nie inne instrumenty inwestycyjne.
REIT
Real Estate Investment Trusts to oznaczenie funduszy inwestujących w nieruchomości. Najczęściej jest to spółka giełdowa, która posiada różnego rodzaju nieruchomości, a następnie je wynajmuje. Samo pojęcie REIT ma na rynku amerykańskim szereg warunków, w tym obowiązek wypłaty co najmniej 90% zysków w postaci dywidendy. To właśnie wysoka dywidenda jest częstym powodem, dla którego REIT są wybierane przez inwestorów, a tym samym stanowią pewien substytut dla własnej nieruchomości inwestycyjnej.
Return of Capital, zwrot kapitału (ROC)
Jest to część pierwotnej inwestycji w papier wartościowy, która jest zwracana inwestorom. Ma to miejsce w szczególnych przypadkach, gdy spółka (emitent papieru wartościowego) decyduje się na skorzystanie z opcji wypłaty udziału w obniżeniu kapitału zakładowego, np. ze względu na lepsze warunki podatkowe, zamiast wypłaty dywidendy. Zwrot kapitału zmniejsza pierwotną inwestycję i nie pochodzi z zysku firmy (emitenta). W związku z tym, w przeciwieństwie do dywidend, nie jest opodatkowany jako dochód lub zysk kapitałowy.
Rewaluacja
Jedna setna punktu procentowego, czyli 0,01%. Punkt bazowy wyraża często zmiany stóp procentowych. Na przykład zmiana stopy procentowej z 0,5% rocznie na 0,75% rocznie oznacza zmianę o 25 punktów bazowych (pb).
Robodoradztwo
Z angielskiego robo-advisory, doradztwo finansowe z wykorzystaniem komputerów/algorytmów, działających w pewnym stopniu niezależnie od człowieka. Ci doradcy cyfrowi łączą niskie koszty i łatwy dostęp do technologii z tradycyjnymi usługami maklerskimi. Dzięki robodoradcom rynki kapitałowe otwierają się również na mniejszych inwestorów lub tych, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia.
Rynek byka
Sytuacja, w której na giełdzie inwestorzy mają do czynienia z długotrwałym i silnym wzrostem cen papierów wartościowych, występuje zjawisko hossy. Jego przeciwieństwem jest sytuacja, kiedy ceny na rynku spadają, nazywa się go wtedy rynkiem niedźwiedzia.
Rynek niedźwiedzia
Inaczej również bessa, każdy rynek, który spada, czyli ceny akcji na tym rynku ogromnie spadają, nawet o 20%. Przeciwnie, każdy rynek, który rośnie (ceny akcji rosną) nazywa się rynkiem byka. Niektóre źródła podają, że nazwy rynków niedźwiedzia i byka wywodzą się z XVIII-wiecznej Anglii i odnoszą się do metod ataku, kiedy niedźwiedź uderza masywną łapą z góry w dół, a byk natomiast uderza rogami z dołu do góry.
Rynek pierwotny
Miejsce, w którym odbywa się pierwotna sprzedaż nowo wyemitowanych papierów wartościowych. Tym miejscem jest często giełda papierów wartościowych, gdzie firmy, rządy i inne grupy udają się, aby pozyskać fundusze za pomocą obligacji lub akcji. Po zakończeniu sprzedaży pierwotnej następuje dalszy obrót na rynku wtórnym.
Rynek wtórny
Miejsce, w którym inwestorzy kupują i sprzedają papiery wartościowe, które już posiadają. Przedmiotem obrotu na rynku wtórnym są najczęściej akcje. Najbardziej znane giełdy, takie jak New York Stock Exchange (NYSE) i NASDAQ, to rynki wtórne.
Rynki rozwinięte
Najbardziej rozwinięte pod względem gospodarczym i rynkowym kraje, do tej kategorii należą główne kraje europejskie, a także USA, Kanada, Japonia i Australia. Kluczowe aspekty określające poziom rozwoju kraju to poziom dochodów (PKB per capita), tempo wzrostu PKB, wielkość gospodarki i stan rynków finansowych.
Rynki wschodzące
Kraje te charakteryzują się szybkim wzrostem gospodarczym, ale nie mają bardzo długiej historii i nie rozwinęły się jeszcze w pełni do postaci krajów znanych np. z Europy Zachodniej. Inwestowanie na tych rynkach może być ryzykowne ze względu na zmieniające się przepisy, zwiększoną zmienność cen i tym podobne. Ryzyko to jest jednak często niwelowane przez możliwość osiągnięcia wyższych zwrotów. Według niektórych metodologii (np. MSCI) Polska i Czechy są jednym z rynków wschodzących.
Ryzyko
Ryzyko to zagrożenie, potencjalny problem, groźba straty, uszkodzenia lub nieosiągnięcia oczekiwanego rezultatu. Ryzykom można zapobiegać poprzez odpowiednie zarządzanie. Polega to na wykonywaniu różnych analiz, na podstawie wyników których wdrażane są techniki eliminujące zidentyfikowane ryzyko. Konsekwencje finansowe ryzyka można łagodzić poprzez ubezpieczenie. Istnieje wiele rodzajów ryzyka, takie jak ryzyko kursowe, kredytowe lub inwestycyjne.
Ryzyko kursowe (walutowe)
Ryzyko, które wynika ze zmiany kursu jednej waluty względem drugiej, a jednocześnie ta zmiana negatywnie wpływa na wartość inwestycji. Ryzyko kursowe można ograniczyć za pomocą różnych instrumentów zabezpieczających, takich jak forward czy swap.